Steppenwolf Tundra 10.0 to propozycja niemieckiego producenta, która łączy w sobie nowoczesną stylistykę z solidnym wyposażeniem technicznym. Rama wykonana jest z carbonu, zawieszenie zapewnia RockShox w wersji Ultimate, a napęd elektryczny to mocny Avinox M2S ze zintegrowanym akumulatorem o pojemności 800 Wh oraz szybką ładowarką. Rower wyposażono także w solidne koła Mavic, elektroniczną transmisję SRAM Transmission oraz hamulce SRAM Maven. Wszystko to sprawia, że Tundra 10.0 dysponuje pełnym zestawem komponentów spełniających oczekiwania wymagających użytkowników.
Producent pozycjonuje model w kategorii all-mountain, a rower w rozmiarze L waży 21,9 kg. Testowany egzemplarz w rozmiarze M kosztuje 7999 euro (cena sugerowana) i oferuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny jak na segment e-MTB z napędem Avinox.
Napęd i akumulator
W serii Tundra Steppenwolf zastosował system napędowy Avinox M2S w połączeniu z na stałe zintegrowanym akumulatorem 800 Wh. Dzięki tej konfiguracji silnik osiąga imponującą moc szczytową 1300 W oraz maksymalny moment obrotowy 130 Nm. W rowerze ważącym zaledwie 21,9 kg to naprawdę dużo mocy, co przekłada się na bardzo dynamiczne i bezpośrednie wsparcie podczas jazdy.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Silnik | Avinox M2S |
| Pojemność akumulatora | 800 Wh |
| Moc maksymalna | 1300 W |
| Maksymalny moment obrotowy | 130 Nm |
| Wyświetlacz | Avinox 2" OLED Touch |
Wyświetlacz OLED z funkcją dotykową umieszczono w górnej rurze ramy.
Geometria
Steppenwolf oferuje model Tundra 10.0 w trzech rozmiarach ram: S, M i L. Analizując dane geometryczne, można zauważyć, że rozmiar L, dysponujący reachem 495 mm i długością rury podsiodłowej 470 mm, mógłby właściwie funkcjonować jako XL. Z kolei rozmiar M (reach 465 mm, rura podsiodłowa 440 mm) odpowiada typowym wymiarom rozmiaru M u innych producentów. Można więc odczuwać brak „prawdziwego” rozmiaru L w ofercie.
Testujący, mierzący 183 cm wzrostu, wybrał mniejszy rozmiar M. Rower okazał się dość kompaktowy, choć dzięki 29-calowym kołom nadal dobrze się prowadził. Na szybkich, stromych zjazdach przydałby się jednak nieco większy reach oraz bardziej płaski kąt sterowy. Obecny kąt sterowy wynosi 65°, co dobrze komponuje się z charakterem zwrotnego roweru trailowego, choć wartość 64,5° również byłaby odpowiednia.
Długość podstawy tylnego trójkąta wynosi 448 mm we wszystkich rozmiarach, co plasuje ją w średnim zakresie i zapewnia dobrą równowagę względem głównej ramy podczas podjazdów. Szkoda jednak, że długość ta nie skaluje się wraz z rozmiarem ramy.
| Rozmiar ramy | S | M (testowany) | L |
|---|---|---|---|
| Wielkość kół | 29" | 29" | 29" |
| Reach | 435 mm | 465 mm | 495 mm |
| Stack | 622 mm | 631 mm | 640 mm |
| Wskaźnik STR | 1,43 | 1,36 | 1,29 |
| Kąt sterowy | 65° | 65° | 65° |
| Kąt siodła (rzeczywisty) | 74° | 74° | 74° |
| Górna rura (poziomo) | 570 mm | 588 mm | 613 mm |
| Rura sterowa | 110 mm | 120 mm | 130 mm |
| Rura podsiodłowa | 410 mm | 440 mm | 470 mm |
| Podstawa tylnego trójkąta | 448 mm | 448 mm | 448 mm |
| Rozstaw osi | 1226 mm | 1244 mm | 1269 mm |
| Obniżenie suportu | 23,5 mm | 23,5 mm | 23,5 mm |
| Skok zawieszenia (tył) | 160 mm | 160 mm | 160 mm |
| Skok zawieszenia (przód) | 160 mm | 160 mm | 160 mm |
Wyposażenie
Steppenwolf oferuje model Tundra w trzech wariantach, z czego jeden przeznaczony jest bardziej pod użytkowanie typu SUV. Testowany przez nas flagowy model 10.0 kosztuje w sprzedaży detalicznej 7999 euro i, biorąc pod uwagę zastosowane komponenty, oferuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości.
W zakresie zawieszenia Steppenwolf zastosował widelec RockShox Lyrik oraz amortyzator RockShox Vivid, oba w wersji Ultimate. Za hamowanie odpowiadają mocne hamulce SRAM Maven Bronze, a napęd stanowi 12-biegowa elektroniczna transmisja SRAM X0 Eagle Transmission. Koła 29-calowe pochodzą od Mavic – zastosowano model E-Crossmax w połączeniu z oponami Maxxis Minion. Kierownica carbonowa oraz mostek pochodzą od Race Face. Całość dopełnia sztyca teleskopowa własnej marki, STW Dropper Post.
Przy wadze 21,9 kg i dopuszczalnej masie całkowitej systemu wynoszącej 150 kg, otrzymujemy spójny, zorientowany na osiągi zestaw e-MTB, skierowany wyraźnie do sportowo nastawionych rowerzystek i rowerzystów.
| Komponent | Specyfikacja |
|---|---|
| Widelec | RockShox Lyrik Ultimate (160 mm) |
| Amortyzator | RockShox Vivid Ultimate (160 mm) |
| Napęd | SRAM X0 Eagle Transmission |
| Hamulce | SRAM Maven Bronze |
| Koła | Mavic E-Crossmax |
| Opona przednia | Maxxis Minion DHF EXO Dual-Compound |
| Opona tylna | Maxxis Minion DHR EXO Dual-Compound |
| Kokpit | Race Face ERA Carbon / Race Face |
| Silnik | Avinox M2S |
| Pojemność akumulatora | 800 Wh |
| Wyświetlacz | Avinox Touch |
| Waga | 21,9 kg (rozmiar M, zważony przez redakcję eMTB-News) |
| Cena (sugerowana) | 7999 € |
Warto zaznaczyć, że w tej wersji zastosowano wariant akumulatorowy napędu, przez co funkcja płynnej zmiany biegów (Smooth Shifting) nie jest dostępna.
Zachowanie na podjazdach
Marka Steppenwolf powraca na rynek. Dla wielu rowerzystów górskich nazwa ta budzi wspomnienia z wczesnych lat 2000., gdy marka cieszyła się dużą popularnością.