Wybór odpowiedniego silnika elektrycznego to jedna z kluczowych decyzji przy zakupie e-roweru górskiego. Obok geometrii ramy, komponentów i zawieszenia, to właśnie napęd, wyświetlacz oraz akumulator stanowią o charakterze e-MTB. Aktualne modele z kategorii Full-Power, oferujące moment obrotowy przekraczający 100 Nm, całkowicie na nowo zdefiniowały jazdę pod górę, czyniąc podjazdy równie ekscytującymi co zjazdy.
Systemy napędowe różnią się między sobą pod wieloma względami: mocą, poziomem wspomagania, momentem obrotowym, możliwością swobodnego pedałowania powyżej 25 km/h, charakterystyką i modulacją dostarczania mocy, poziomem hałasu oraz efektywnością energetyczną. Poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych motorów dostępnych na rynku wraz z ich kluczowymi parametrami.
Zestawienie silników e-bike – dane techniczne
| Silnik | Waga | Maks. moment obrotowy | Zastosowanie |
|---|---|---|---|
| Avinox M1 | 2,5 kg | 120 Nm | E-MTB |
| Avinox M2 | 2,5 kg | 130 Nm | E-MTB |
| Avinox M2S | 2,5 kg | 150 Nm | E-MTB |
| Bosch Performance Line SX | 2,0 kg | 60 Nm | Light-e-MTB, e-road, e-gravel, e-turystyka, e-city, e-trekking |
| Bosch Cargo Line | 2,9 kg | 75 Nm | E-cargo |
| Bosch Performance Line | 3,2 kg | 75 Nm | E-MTB |
| Bosch Performance Line CX Gen4 | 2,9 kg | 85 Nm | E-MTB |
| Bosch Smart System CX Gen5 | 2,9 kg | 120 Nm | E-MTB |
| Bosch Smart System CX-R Gen5 | 2,8 kg | 120 Nm | E-MTB |
| Brose Drive C Alu | 3,4 kg | 50 Nm | E-turystyka, e-city, e-trekking |
| Brose Drive C Mag | 2,9 kg | 50 Nm | E-turystyka, e-city, e-trekking |
| Brose Drive T Alu | 3,4 kg | 70 Nm | E-turystyka, e-city, e-trekking |
| Brose Drive T Mag | 2,9 kg | 70 Nm | E-turystyka, e-city, e-trekking |
| Brose Drive TF Alu | 3,4 kg | 90 Nm | E-cargo |
| Brose Drive S Alu | 3,4 kg | 90 Nm | E-MTB |
| Brose Drive S Mag | 2,9 kg | 90 Nm | E-MTB |
| Fazua Ride 60 | 1,98 kg | 60 Nm | Light-e-MTB, e-road, e-gravel, e-turystyka, e-city, e-trekking |
| Fazua Evation | 1,9 kg | 55 Nm | Light-e-MTB, e-road, e-gravel, e-turystyka, e-city, e-trekking |
| Fazua Ride 50 Trail | 1,87 kg | 58 Nm | Light-e-MTB, e-road, e-gravel |
| Fazua Ride 50 Street | 1,86 kg | 58 Nm | E-turystyka, e-city, e-trekking |
| Gobao X1 | 3,8 kg | 120 Nm | E-MTB |
| Gobao XP1 | 3,8 kg | 150 Nm | E-MTB |
| Pinion MGU E1.12 | 4,1 kg | 160 Nm | E-MTB |
| Qore Drive³ | 2,9 kg | 95 Nm | E-MTB |
| Rocky Mountain RM Dyname 3.0 | 3,8 kg | 108 Nm | E-MTB |
| Rocky Mountain RM Dyname 4.0 | 3,1 kg | 108 Nm | E-MTB |
| Sachs CT 725 | 3,6 kg | 110 Nm | E-cargo |
| Sachs GT 525 | 2,8 kg | 55 Nm | Light-e-MTB, e-road, e-gravel |
| Sachs RS 925 | 3,5 kg | 112 Nm | E-MTB |
| Shimano Steps E5000 | 2,5 kg | 40 Nm | E-turystyka, e-city, e-trekking |
| Shimano Steps E6000 | 3,2 kg | 50 Nm | E-turystyka, e-city, e-trekking |
| Shimano Steps E6100 | 2,8 kg | 60 Nm | E-turystyka, e-city, e-trekking |
| Shimano Steps E7000 | 2,8 kg | 60 Nm | E-MTB |
| Shimano Steps E8000 | 2,9 kg | 70 Nm | E-MTB |
| Shimano EP8/801 | 2,6 kg | 85 Nm | E-MTB |
| Shimano EP8 RS | 2,6 kg | 60 Nm | Light-e-MTB, e-road, e-gravel |
| Shimano EP8 RS+ | 2,6 kg | 85 Nm | Light-e-MTB, e-road, e-gravel |
| Specialized SL 1.1 | 1,9 kg | 35 Nm | Light-e-MTB, e-road, e-gravel |
| Specialized 1.2 | 3,4 kg | 85 Nm | E-MTB |
| Specialized 1.2S | 3,4 kg | 85 Nm | E-MTB |
| Specialized 1.3 | 3,4 kg | 90 Nm | E-MTB |
| Specialized 2.1 | 3 kg | 90 Nm | E-MTB |
| Specialized 3.1 | 3 kg | 105 Nm | E-MTB |
| S-Works 3.1 | 3 kg | 111 Nm | E-MTB |
| TQ HPR120S | 3,9 kg | 120 Nm | E-MTB |
| TQ HPR50 | 1,85 kg | 50 Nm | Light-e-MTB |
| TQ HPR60 | 1,92 kg | 60 Nm | Light-e-MTB |
| Yamaha PW-CE | 2,9 kg | 50 Nm | E-turystyka, e-city, e-trekking |
| Yamaha PW-ST | 3,4 kg | 70 Nm | E-MTB |
| Yamaha PW-TE | 3,4 kg | 60 Nm | E-turystyka, e-city, e-trekking |
| Yamaha PW-X2 | 3,1 kg | 80 Nm | E-MTB |
| Yamaha PW-X3 | 2,7 kg | 85 Nm | E-MTB |
| Yamaha PW-X4 | 2,6 kg | 100 Nm | E-MTB |
Avinox (DJI) – nowy gracz podbijający rynek
Marka Avinox zadebiutowała w 2024 roku i od tego czasu zyskuje coraz większą popularność wśród producentów e-rowerów. W 2026 roku liczba firm oferujących e-MTB z napędem Avinox przekroczyła już dziesięć – wśród nich znajdziemy takie marki jak BH Bikes, Canyon, Commencal, Forbidden, Megamo, Pivot, Raymon, Rotwild czy Unno. To pokazuje, jak szybko młoda marka zdołała zdobyć znaczący udział w rynku.
Kompaktowy i mocny – silnik Avinox M1
W momencie premiery oraz podczas pierwszego roku produkcji, na obudowie silnika M1 widniało zarówno logo Avinox, jak i logo DJI – lidera w branży dronów konsumenckich i kamer sportowych. Powód był prosty: to właśnie DJI odpowiadało za rozwój napędu Avinox, mając swój wkład także w elektronikę, technologię akumulatorową, łączność oraz wyświetlacz.
System sterowany jest za pomocą kompaktowych zdalnych sterowników umieszczonych po obu stronach kierownicy. Charakterystycznym elementem rowerów wyposażonych w napęd Avinox jest duży, kolorowy wyświetlacz dotykowy zintegrowany z górną rurą ramy.
Podczas targów Eurobike w 2024 roku chiński producent DJI zaprezentował własny system napędowy przeznaczony do e-bike'ów i e-MTB – Avinox M1. W kolejnych miesiącach marka Avinox usamodzielniła się komunikacyjnie, całkowicie rezygnując z eksponowania powiązań z DJI.
Silnik DJI Avinox M1 należy do najmocniejszych i najbardziej innowacyjnych napędów dostępnych obecnie na rynku. Ważący zaledwie 2,52 kg motor centralny generuje 105 Nm momentu obrotowego, a w trybie Boost potrafi przez maksymalnie 30 sekund dostarczyć nawet 120 Nm lub 1000 W mocy. Dzięki bezstopniowemu systemowi sprzęgła napęd reaguje bez wyczuwalnego luzu i pracuje wyjątkowo cicho.
W skład wyposażenia wchodzi 2-calowy, zintegrowany z górną rurą wyświetlacz OLED z ekranem dotykowym, portem USB-C oraz opcjonalną łącznością 4G. System korzysta z ponad dziesięciu czujników zapewniających naturalne odczucie wspomagania, a także bezprzewodowych sterowników na kierownicy. Napęd dostępny jest z akumulatorem o pojemności 600 lub 800 Wh – ten większy można naładować do 75% w zaledwie 90 minut przy użyciu szybkiej ładowarki GaN o mocy 12 A.
Całość dopełnia dedykowana aplikacja Avinox, rozbudowane możliwości personalizacji ustawień oraz certyfikat odporności na warunki atmosferyczne IP56, umożliwiający jazdę w każdych warunkach pogodowych.
Podsumowując parametry: maksymalny moment obrotowy wynosi 105 Nm (chwilowo 120 Nm w trybie Boost), szczytowa moc to 850 W (1000 W w trybie Boost), moc znamionowa ciągła – 250 W, a całkowita waga jednostki napędowej to 2,5 kg.
Avinox M2/M2S – nowa generacja
Wiosną 2026 roku Avinox zaprezentował następcę pierwszego modelu. Silniki M2 oraz M2S zachowują ten sam kształt zewnętrzny co poprzednik M1, jednak ich wnętrze zostało całkowicie przeprojektowane i unowocześnione względem pierwszej generacji napędu.