System napędowy Avinox, rozwijany przez DJI, zdobywa coraz większą popularność wśród producentów rowerów elektrycznych. Przyjrzeliśmy się aktualnej ofercie modeli e-MTB wyposażonych w silniki M2 oraz M2S, których cena nie przekracza 5000 €. Poniżej znajdziesz przegląd 27 dostępnych rowerów wraz z kluczowymi parametrami technicznymi oraz zauważalnymi kompromisami konstrukcyjnymi.
Cube – pierwszy duży producent z napędem Avinox
Prawdziwą sensacją jest wejście marki Cube do ekosystemu Avinox wraz z modelem Stereo Hybrid ONE44. To prawdopodobnie pierwszy naprawdę duży producent rowerów, który zdecydował się na ten system napędowy – dotąd stawiały na niego głównie mniejsze marki, podczas gdy wielkie holdingi jak Accell czy PON pozostawały z boku. Cube staje się więc jednym z największych klientów Avinox, obok marki własnej Amflow. Oferta modelowa jest na razie skromna – dostępne są tylko dwa warianty z silnikiem M2S, a jeden z nich mieści się w naszym budżecie.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Model | Cube Stereo Hybrid ONE44 HPC EXC 800 |
| Cena | 4 799 € |
| Skok zawieszenia | 150 mm przód / 140 mm tył |
| Silnik | Avinox M2S |
| Pojemność akumulatora | 800 Wh |
| Akumulator | wyjmowany |
| Rozmiar kół | 27,5" (rozmiar S) lub 29" (M/L/XL) |
| Materiał ramy | rama główna carbon, tylny trójkąt aluminium |
| Waga | 24,6 kg (dane producenta) |
Model oferuje 150 mm skoku z przodu i 140 mm z tyłu. Cube zastosował rozwiązanie zależne od rozmiaru ramy – rozmiar S jeździ na kołach 27,5", natomiast M, L i XL na 29". Bazą jest rama z carbonu połączona z aluminiowym tylnym trójkątem. Akumulator o pojemności 800 Wh jest wyjmowany, jednak w zestawie znajduje się jedynie standardowa ładowarka 4 A – bez opcji szybkiego ładowania. W zamian rower otrzymał pełnoprawną wersję silnika Avinox M2S.
Amflow – siostrzana marka Avinox
Amflow i Avinox są ze sobą nierozerwalnie związane, mimo że funkcjonują jako odrębne marki. Wraz z drugą generacją napędu Avinox pojawiła się także szersza oferta rowerów Amflow. Modele wykorzystują pełnię możliwości systemu – dostępny jest zarówno akumulator 700 Wh, oferujący pełne 1500 W mocy i 150 Nm momentu obrotowego, jak i tańsze warianty 600/800 Wh w wersji wyjmowanej, stosowane w tańszych konfiguracjach.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Model | Amflow PR Carbon |
| Cena | 4 499 € |
| Skok zawieszenia | 160 mm przód / 150 mm tył |
| Silnik | Avinox M2 |
| Pojemność akumulatora | 800 Wh |
| Akumulator | wyjmowany |
| Rozmiar kół | Mullet (29"/27,5") lub 29" |
| Materiał ramy | carbon |
| Waga | 22,6 kg (rozmiar M, dane producenta) |
Amflow PR Carbon prezentuje się jako wszechstronny allrounder z 160/150 mm skoku i elastyczną koncepcją regulacji geometrii oraz kombinacji kół. Do wyboru jest konfiguracja Mullet lub w pełni 29-calowa, a dodatkowo można regulować kąt sterowy, wysokość suportu i długość tylnego trójkąta, dostosowując rower do preferowanego zestawu kół i stylu jazdy. Rama wykonana z carbonu ma otwór w dolnej rurze umożliwiający wyjęcie akumulatora 800 Wh. Zapasowe akumulatory (800 Wh) dostępne są bezpośrednio na stronie producenta w cenie 799 €. W modelu podstawowym Amflow zastosował silnik M2 wraz z ładowarką 4 A.
Raymon – rozszerzona oferta budżetowa
Wraz z premierą ekosystemu M2/M2S Raymon wprowadził pierwszy model z napędem Avinox, a ostatnio dołączył do oferty tańszy wariant Durok. Dzięki temu marka pokrywa teraz przedział cenowy od 3999 € do 5699 € w ramach ramy aluminiowej, podczas gdy carbonowy model Tarok kosztuje od 5299 € do 9999 €. Co ciekawe, w momencie premiery wiosną także wariant Tarok Comp z ramą carbonową mieścił się poniżej progu 5000 € – jednak Raymon podniósł od tego czasu ceny wersji Pro i Ultra.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Model | Raymon Durok Comp |
| Cena | 3 999 € |
| Skok zawieszenia | 150 mm przód / 150 mm tył |
| Silnik | Avinox M2 |
| Pojemność akumulatora | 800 Wh |
| Akumulator | wyjmowany |
| Rozmiar kół | 29" |
| Materiał ramy | aluminium |
| Waga | ok. 25,9 kg |
Raymon Durok Comp oferuje 150 mm skoku z przodu i z tyłu, jeździ na kołach 29" i jest wyposażony w bardziej turystyczne opony. Waga na poziomie niespełna 26 kg wynika z aluminiowej ramy i dużego akumulatora 800 Wh. W wersji Comp zastosowano silnik Avinox M2 – producent nie podaje szczegółów dotyczących dołączonej ładowarki.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Model | Raymon Durok Pro |
| Cena | 4 699 € |
| Skok zawieszenia | 150 mm przód / 150 mm tył |
| Silnik | Avinox M2S |
| Pojemność akumulatora | 800 Wh |
| Akumulator | wyjmowany |
| Rozmiar kół | 29" |
| Materiał ramy | aluminium |
| Waga | ok. 26,3 kg |
Wariant Pro modelu Durok bazuje na tych samych podstawowych parametrach co Comp, jednak największą różnicą – obok bardziej terenowego osprzętu – jest silnik. Za dopłatą 700 € otrzymujemy mocniejszy napęd M2S. Dodatkowe wyposażenie podnosi masę roweru nieznacznie powyżej 26 kg, czyli o około 400 g więcej niż w wersji Comp.
YT – powrót do korzeni w niskim segmencie cenowym
Dla marki YT odzyskanie zaufania klientów i powrót do fundamentów wydają się obecnie priorytetem. Kluczowym elementem tej strategii jest model Decoy X, oparty na aluminiowej ramie i napędzie Avinox. YT należało do marek, które szybko postawiły na niski segment cenowy, oferując model Decoy X MX Core 1 w cenie 4499 €.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Model | YT Decoy X MX Core 1 AL |
| Cena | 4 499 € |
| Skok zawieszenia | 170 mm przód / 160 mm tył |
| Silnik | Avinox M2S |
| Pojemność akumulatora | 800 Wh |
| Akumulator | zintegrowany na stałe |
| Rozmiar kół | Mullet (29"/27,5") |
| Materiał ramy | aluminium |
| Waga | brak danych |
Zaprojektowany wyraźnie z myślą o jeździe typu enduro, YT Decoy X MX Core 1 AL oferuje 170 mm skoku z przodu i 160 mm z tyłu, jeżdżąc w konfiguracji Mullet – 29-calowe koło przednie i 27,5-calowe tylne. W aluminiowej ramie na stałe zamontowano akumulator 800 Wh, ładowany standardową ładowarką 4 A dołączoną do zestawu. Szybsza ładowarka dostępna jest jako opcja dodatkowa. Nawet w najtańszej wersji YT zdecydował się na pełnowymiarowy silnik M2S.
Megamo – hiszpańska marka z szeroką paletą modeli
Megamo z hiszpańskiej Girony był jednym z pierwszych producentów, które postawiły na trend Avinox. Obecnie marka oferuje szeroki wachlarz modeli: Reason w wersji carbonowej i aluminiowej, Reason Air z mniejszym skokiem zawieszenia – również dostępny w obu wariantach materiałowych, a także model Ryal, oferowany wyłącznie z ramą aluminiową, z wyjmowanym akumulatorem i nieco bardziej zrównoważoną geometrią.
Model Megamo Ryal 10 wyceniono na 3999 € – to jeden z najtańszych rowerów elektrycznych z napędem Avinox dostępnych obecnie na rynku, choć pełne dane techniczne tego modelu nie zostały jeszcze udostępnione.